CCWCC Specialty Show Results

2019201820172016 • 2015 • 20142013 • 2012 • 2011

Friday 10/11/19, Judge Derek Hyde

  • BOB, OH: MBISS GCHB CH Onalee Telltail That Touch of Mink, Annette Hannon Bowles, Paula O’Donnell, Ana Franzluebbers, Christina Onalee Roberts
  • BW: All Trade Uptown Funk, Ingrid Prytz Ohm & Dr. Lauren Simermeyer
  • BOS: Yasashiikuma Dare T’Believe, Shelley Camm
  • Select Dog: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC TKI CGCA, Lori Frost & M’Kayla Stahr
  • Select Bitch: GCHS Bluefox Quite Outrageous @ Cut 2 Chase BCAT CA, Gerry Chase
  • Winner’s Dog: All Trade Uptown Funk, Ingrid Prytz Ohm & Dr. Lauren Simermeyer
  • Winner’s Bitch: Yasashiikuma Dare T’Believe, Shelley Camm
  • BOBOH was also awarded a OH Group 1 by Judge Stephanie Hedgepath

Saturday 10/12/19

Sweeps, Judge Laura Hood

  • Best in Sweeps: Shelshire Drama Queen at Rochar, Rita Wagoner
  • BOSSW: Geran’s You Ain’t Seen Nothing Yet, M’Kayla Shahr & Gerald Roach
  • Best Veteran: GCH Grangefield Aberdovey Vanity, Shirley Hobbs
  • BOSVSW: GCHG Riverside It’s a New Year Boss RN CAX CGC TT, Cindy Bossi & Deb Shindle

Classes, Judge Linda Clark

  • BOB: MBISS GCHB CH Onalee Telltail That Touch of Mink, Annette Hannon Bowles, Paula O’Donnell, Ana Franzluebbers, Christina Onalee Roberts
  • BOW: Xtacee BB 409, Norbert W Kowal & Kathy Schwabe
  • BOS: GCHB Woodhouse Fan The Flames, Karen Lyons
  • Select Dog: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC TKI CGCA, Lori Frost & M’Kayla Stahr
  • Select Bitch: GCH Grangefield Kat Baloo, Bonnie & Jim Vaughn, Shirley Hobbs
  • Winner’s Dog: Xtacee BB 409, Norbert W Kowal & Kathy Schwabe
  • Winner’s Bitch: Meurig Beyond The Pale, Annette Hannon Bowles & Paula O’Donnell
  • Best Veteran: GCHB Woodhouse Fan The Flames, Karen Lyons
  • BOSV (Dog): GCH Shakay Thankful To Hav Or To Hav Not, Sharon Gewecke
  • AOM: GCHP Xtacee Beach Cruiser, Lisa Rhyner & Kathy Schwabe
  • AOM: GCH Rochars & Stubby Acres Biloxi Blues, Rita Wagoner & Dr. Lauren Simermeyer
  • AOM: GCHG Riverside It’s a New Year Boss RN CAX CGC TT, Cindy Bossi & Deb Shindle
  • AOM: GCHS Bluefox Quite Outrageous @ Cut 2 Chase BCAT CA, Gerry Chase

Sunday 10/13/19

Sweeps, Judge Kandy L. Boll

  • Best in Sweeps: Xtacee Surfin’ Safari, Kathy Schwabe & Lisa Rhyner
  • BOSSW: Shelshire’s Queen of Hearts, David E Green & Shelly Shirey
  • Best Veteran: GCHG Riverside It’s a New Year Boss RN CAX CGC TT, Cindy Bossi & Deb Shindle
  • BOSVSW: GCH Grangefield Aberdovey Vanity, Shirley Hobbs

Classes, Judge Stephanie Hedgepath

  • BOB: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC TKI CGCA, Lori Frost & M’Kayla Stahr
  • BOB also won a Herding Group 1 under Judge Stephanie Hedgepath
  • BOW: All Trade Uptown Funk, Ingrid Prytz Ohm & Dr. Lauren Simermeyer
  • BOS, BOBOH: GCH Grangefield Kat Baloo, Bonnie & Jim Vaughn, Shirley Hobbs
  • Select Dog: MBISS GCHB CH Onalee Telltail That Touch of Mink, Annette Hannon Bowles, Paula O’Donnell, Ana Franzluebbers, Christina Onalee Roberts
  • Select Bitch: CH Vestavia’s Electric Barbarella TKN SCN, Cathy Ochs-Cline
  • Winner’s Dog: All Trade Uptown Funk, Ingrid Prytz Ohm & Dr. Lauren Simermeyer
  • Winner’s Bitch: All Trade VooDoo Doll, Ingrid Prytz Ohm, Per Morten Aarak & Dr. Lauren Simermeyer
  • Best Veteran: GCHB Woodhouse Fan The Flames, Karen Lyons
  • BOSV (Dog): GCHB Heritage Hill Logo, Elinor Hughes, Dorothy Appleby & Debbie Moore
  • AOM: GCH Rhys Kiss Me Kate, Cathy Ochs-Cline
  • AOM: GCHG Riverside It’s a New Year Boss RN CAX CGC TT, Cindy Bossi & Deb Shindle
  • Best Puppy: Glasshouse Big Talkin Man of Geran’s, Gerald Roach & M’Kyala Stahr
  • Best Puppy also won a Puppy Group 4

2018 Show Results

2017 Show Results

October 15-16, 2016

Saturday Sweeps, Judge Kim Moshlak

  • Best in Sweeps: Grangefield Jennifer Blue Juniper, Shirley Hobbs, Shirley Hobbs & Marsha Stepowany
  • Best of Opposite: Onalee Telltail That Touch of Mink, Annette Hannon Bowles, Paula O’Donnell, Ana Franzluebbers, & Christina Roberts
  • Best Veteran: CH Woodrose Risky Rumor HSAS RATO, Karen Lyons
  • Best of Opposite: CH Social One, Mary Sue Olcott & Maggie Cannon

Saturday Breed, Judge Cathryn Ochs-Cline

  • Best of Breed: GCH Glasshouse 3C Touch Not The Cat, Lori Frost
  • Best of Opposite: GCH All Trade gone Cosmopolitan, Angela Reilly
  • Winner’s Dog and Best of Winners: ROCHARS & STUBBY ACRES BILOXI BLUES, Rita Wagoner
  • Winners Bitch: Yasashiikuma Jaunty Jolene, Shelley Camm
  • Select Dog: GCHG Riverside it’s a New Year Boss, C & B Bossi & Deborah Shindle
  • Select Bitch and Best Veteran: GCH Roragyn’s Dream Come True, Sharon Gewecke
  • AOM: Yasashiikuma Jaunty Jolene, Shelley Camm

Sunday Sweeps

  • Best in Sweeps: Onalee Telltail That Touch of Mink
  • Best Opposite Sweeps: Boss is Kingsbury Red Light District
  • Best Veteran: CH Social One
  • Best Opposite Veteran: CH Woodrose Risky Rumor HSAs RATO

Sunday Breed

  • Best of Breed GCH Glasshouse Touch Not The Cat
  • Best of Opposite: GCH All Trade Gone Cosmopolitan
  • Winner’s Dog: Rochars & Stubby Acres Biloxi Blues
  • Winners Bitch: Woodrose A Rumor in Blue
  • Best of Winners: Rochars & Stubby Acres Biloxi Blues
  • Select Dog: GCH Heritage Hill Lemon Drop Kid
  • Select Bitch: CH Markris Among The Wildflowers
  • Best Veteran: GCH Heritage Hill Lemon Drop Kid

October 11-12, 2014

Saturday Sweeps, Judge Shawn Michael

  • Best in Sweeps: Kimberwicke’s A Tail to Tell, Sophie Marvel
  • Best of Opposite: Avalon’s Blue Obsession, Sarah McNeal Few & Julie Maxie
  • Best Veteran: CHTroubadour Whisper in the Wind HT RE, Gayle Petrick
  • Best of Opposite: CH Fine Creek’s Ghost Who Walks, Eric & Elise Wooster & Anne Taylor

Regular Classes, Judge Cindy Savioli

  • Best of Breed: GCH Mockingbird Elyan Magic Moment HSAsd HSBd HIAd, Penni Adrian, Susan Long & Cheryl Kienast
  • Best of Opposite: GCH Tregaron Rhys Emrys, Rachel Doggett & Peter Wolf
  • Best of Winners: Cornerstone’s Amazing Grace, Donna Plummer & Rita Hellegers
  • Winner’s Dog: Vestavia SA Radioactive, Cathy Ochs-Cline
  • Winner’s Bitch: Cornerstone Amazing Grace, Donna Plummer & Rita Hellegers
  • Select Dog: GCH Heritage Hill Lemon Drop Kid, Elinor Hughes & Dorothy Appleby
  • Select Bitch: CH Kimberwicke’s Tail of the Kat, Sophie Marvel

Sunday Sweeps, Judge Jeff Welch

  • Best in Sweeps: CH Bluefox Elyan Mirror Mirror, Cheryl Kienast
  • Best of Opposite: Avalon’s Blue Obsession, Sarah McNeal Few & Julie Maxie
  • Best Veteran: CH Kennebec Honky Tonk Girls, Cathy Ochs-Cline & Patrick Ormos
  • Best of Opposite: CH Fine Creek Ghost Who Walks, Eric & Elise Wooster & Anne Taylor

Regular Classes, Judge Vince Savioli

  • Best of Breed: GCH Mockingbird Elyan Magic Moment HSAsd HSBd HIAd, Penni Adrian, Susan Long & Cheryl Kienast
  • Best of Opposite: GCH Heritage Hill Logo, Elinor Hughes, Dorothy Appleby & Debbie Moore
  • Best of Winners: Avalon’s Heroine, Julia, James & Vicki Maxie
  • Winner’s Dog: Vestavia SA Radioactive, Cathy Ochs-Cline
  • Winner’s Bitch: Avalon’s Heroine, Julia, James & Vicki Maxie
  • Select Dog: GCH Tregaron Rhys Emrys, Rachel Doggett & Peter Wolf
  • Select Bitch: GCH Roragyn’s Dream Come True, BN CD RAE, Sharon Gewecke

October 12, 2013

Sweepstakes, Judge Sophie Marvel

  • Best Puppy:  Xtacee Neon Ice; Kathryn Schwabe & Lisa Rhyner
  • Best Veteran: CH Troubadour Whisper in The Wind HT RE; Gayle Petrick

Reg Class, Judge Neena Van Camp

  • WB/BW/BBE: Xtacee Neon Ice; Kathryn Schwabe & Lisa Rhyner
  • RWD: Dobcarr's The Magician; Bruce & Claudia Winkle, Dobbie Bassett
  • WB: Paradiddles Winter Wonderland Of RB; Kathryn Tanguay
  • RWB: Vestavia Money Talks; Cathryn Ochs-Cline
  • Best Veteran: CH Heritage Hill Screamin Eagle; Frank Roth
  • Best of Breed & Group 3: GCH Tregaron Rhys Emrys; Rachel H Doggett & R Peter Wolf
  • BOS: CH Xtacee Black Swan; Kathryn Schwabe & Gus Schwabe DVM